budizm.uzerine


Haber bülteni üyeliğiZiyaret Bilgileri

[ Cum, 22 Mar 2019 ]
Toplam 3 ziyaret
3 benzersiz ziyaretçi

Budizm Tanrı'ya veya tanrılara inancın olmadığı, hayattaki acı, ızdırap ve tatminsizliğin azaltılmasına yönelik bir inanç sistemi ve felsefedir. Budizm'de inanç genel olarak tanrılara değil, reenkarnasyon denilen doğum ölüm döngüsünün tekrarı, ya da karma denilen eylem-nedensellik zinciri üzerindedir.

Budizm Sanskritçe ve Pali dillerinindeki eski Budist metinlerinde 'uyanmış kişi' anlamına gelen Buddha kelimesinden gelir. Budizm M.Ö. 563-M.Ö. 483 yılları arasında yaşadığı tahmin edilen, bugün Buddha olarak bilinen Siddhartha Gautama tarafından kurulmuştur. İlk kaynaklar Buddha'nın bugün Nepal sınırları içinde kalan Lumbini'de doğduğunu ve 80 yaşında Kuşinigar'da (Hindistan) öldüğünü yazmaktadır. Budizm Buddha'nın ölümünden sonra 500 sene boyunca Hindistan Yarımadasında, daha sonra Asya ve dünyanın geri kalanında yayılmaya başladı.

 


Bugün biliminsanları tarafından en sık kullanılan sınıflandırmaya göre dört çeşit akım vardır. Bunlar:

* Güney Budizmi, Theravada, Güneydoğu Asya Budizm veya Pali Budizmi olarakta bilinir. İnananları başlıca Sri Lanka, Myanmar, Tayland, Laos, Kamboçya ve Malezya, Vietnam, Çin, Bangladeş'te bulunur.

* Doğu Budizmi, Doğu Asya Budizmi, Çin Budizmi, Çin-Japon Budizm i olarakta bilinen Mahayana dır.İnananları başlıca Çin, Vietnam, Kore, Japonya, Singapur, Rusya nın bazı bölgelerinde bulunur.

* Kuzey Budizmi, Tibet Budizmi, Tibet-Moğol Budizmi, Lamaizm, Vajrayana olarak da bilinir. Tibet, Moğolistan, Bhutan başlıca olmak üzere Nepal, Hindistan, Çin, Rusya'da da inananları vardır.

* Batı ülkeleri. Budizm ozellikle 20. yy'ın ikinci yarisinda ABD, Avustralya, ve çeşitli Avrupa ulkelerinde de kök salmiştır. Batidaki haliyle Budizm, ozellikle reenkarnasyon ve karma gibi inanç gerektiren özelliklerine olan vurgusunu yitirmistir. Buna karsi, felsefi ve psikolojik özellikleri, meditasyon ve zihin terbiyesi unsurlari batida daha önem kazanmistir.

 

 

 

Editör Bilgileri

uzerine.com


Editöre Ulaşın

En Son Eklenenler

blizzard-entertainment
diablo3
ubisoft
kristof-kolomb
honore-de-balzac
mardin_katliami
tamiller

Uzerine.com Copyright © 2005 Uzerine.com
uzerine.com Ana Sayfa | Gizlilik Sözleşmesi | Üye Girişi